У Грузії починається хаос: стартували "вибори президента" з одним кандидатом
Грузинська опозиція "вибори" ігнорує, а в країні тривають протести.
Про це повідомляє служба новин в Тбілісі InterPressNews.
Президента обере колегія виборців
Так, після обрання чинної президентки Грузії Саломе Зурабішвілі у 2018 році, в країні було ухвалено зміни до конституції, згідно з якими було змінено формат виборів президента. Замість всенародного голосування очільника держави на наступні шість років (конституційні зміни обмежили владу президента, але на рік збільшили термін його повноважень) мають визначати члени колегії виборців.
До цієї колегії входять 300 членів:
усі 150 депутатів парламенту Грузії;усі 21 депутат парламенту автономного регіону Аджарія;усі 20 депутатів окупованої Росією Абзахії;109 депутатів муніципальних органів влади з різних регіонів Грузії.Як проходитимуть вибори
Голосування колегії виборців відбуватимется з 09:00 до 14:00 у будівлі парламенту Грузії. Присутніми там мають право лише члени колегії, представники Центральної виборчої комісії Грузії та уповноважені представники апарату парламенту.
Будь-хто інший перебувати у будівлі парламенту під час голосування зможе лише за умови отримання запрошення від голови парламенту.
Майже не буде у будівлі й журналістів. Натомість процес транслюватимуть у прямому ефірі Громадського мовника.
Виборці фіксуватимуть голос у кабінах для голосування, а потім поміщатимуть бюлетені у прозорі скриньки. Вибори будуть вважатися такими. що відбулися, якщо у них візьмуть участь понад половина членів колегії. Перемогу кандидату в першому турі принесуть голоси щонайменше дві третини членів колегії (200+ осіб).
Реакція грузинської опозиції та суспільства
Опозиція вибори 14 грудня ігнорує. Опозиційні партії оголосили бойкот і відмовилися висувати своїх кандидатів. Вони вважають чинну президентку Грузії Саломе Зурабішвілі єдиним законним представником влади до призначення нових парламентських виборів, адже не визнають обраний у жовтні з численними порушеннями парламент, де владу знову отримала проросійська "Грузинська мрія".
У колегії виборців мали бути бути представлені 55 депутатів від опозиційних партій в органах місцевого самоврядування. Однак опозиція своїх представників до колегії не делегувала, їхні місця грузинська ЦВК віддала "Грузинській мрії".
Формально ж до складу колегії виборців увійшли 69 представників опозиційних партій.
"Вибори" проводять під пильним наглядом співробітників МВС, підконтрольних правлячій партії. На площу Свободи у Тбілісі від самого ранку пригнали водомети і спецтехніку, помічені там також автобуси зі спецпризначенцями.
На посаду президента Грузії висунули одного кандидата: хто такий Міхеїл Кавелашвілі
Навіть без урахування того, що колегію виборців нині контролює проросійська влада Грузії, виборчий процес цього разу буде нагадувати фарс. Адже "обирати" колегія виборців буде єдиного кандидата у списку: колишнього футболіста та депутата парламенту від "Грузинської мрії" Міхеїла Кавелашвілі.
InterPressNews розповідає, що Кавелашвілі 53 роки. До приходу у політику він був професійним футболістом: грав спершу у владикавказському клубі "Спартак-Аланія", виступав у складі "Манчестер Сіті", "Грассхоппер" та "Базель", в цьому клубі він грав у 2005-2006 роках.
До парламенту від "Грузинської мрії" Кавелашвілі вперше потрапив у 2016-му.
Вищої освіти Кавелашвілі так і не здобув. Це завадило йому у 2015 році балотуватися на посаду президента Федерації футболу Грузії, але не завадило за влади "Грузинської мрії" претендувати на пост очільника цілої країни: у правлячій партії заявили, що "Кавелашвілі і без диплома освіченіший за багатьох".
Натомість однопартійці називають його "найкращим втіленням грузинського чоловіка" і вихваляють за багатодітність.
"Чесність, справедливість, патріотизм та принциповість – якості, які відрізняють Михайла Кавелашвілі. За своїм характером, якщо хочете, за своїм способом життя він є найкращим втіленням грузинського чоловіка. Він чудовий чоловік та батько чотирьох дітей", – представляв кандидата від влади засновник "Грузинської мрії", російський та грузинський олігарх Бідзіна Іванішвілі.
З літа 2022 року Кавелашвілі представляє політичну групу "Сила народу" — партію-сателіт "Грузинської мрії", відому своїми антизахідними та гомофобними висловлюваннями. Саме ця група навесні 2023 року ініціювала "закон про іноагентів", який викликав масові протести у Грузії. Ініціативу спершу було відкликано, а згодом таки ухвалено під новою назвою.
Кавелашвілі особисто брав участь у дебатах щодо "закону про іноагентів", обстоюючи необхідність його ухвалення. Тоді за ним у грузинських ЗМІ небезпідставно закріпилося прізвисько "депутата-матюкальника". Неодноразово він брав участь у бійках у парламентській залі.
Распечатать