Сербія використовує шпигунське ПЗ для стеження за активістами, - ЗМІ

Сербія використовує шпигунське ПЗ для стеження за активістами, - ЗМІ
Сербія використовує шпигунське ПЗ для стеження за активістами, - ЗМІ
Неурядова організація Amnesty International стверджує, що сербська поліція та спецслужби застосовують шпигунське програмне забезпечення  (ПЗ) та мобільні криміналістичні інструменти для незаконного стеження за журналістами, екологічними активістами та правозахисниками.

Про це пише The Guardian.

За даними організації, телефони можуть заражати новим шпигунським ПЗ NoviSpy завдяки продуктам ізраїльської компанії Cellebrite, які використовують для розблокування мобільних пристроїв і вилучення даних. ПЗ NoviSpy технічно простіше, ніж Pegasus, але воно дозволяє отримувати особисті дані, а також віддалено активувати камеру або мікрофон.

У звіті йдеться, що продукти Cellebrite застосовувалися під час поліцейських допитів щонайменше у двох випадках. Одним із постраждалих став журналіст-розслідувач Славіша Міланов. Він повідомив, що після короткого затримання та вилучення його телефону пристрій було заражено NoviSpy.

Аналіз підтвердив використання Cellebrite для розблокування пристрою. Схожа ситуація трапилася з екологічним активістом Ніколою Рістічем.

За даними Amnesty, шпигунське програмне забезпечення NoviSpy розроблене сербським агентством безпеки BIA. Постраждалі заявили, що використання ПЗ є елементом психологічного тиску і може змусити до самоцензури.

Amnesty повідомила Google про шкідливе програмне забезпечення. Його згодом видалили з уражених пристроїв. Компанія також надіслала попередження потенційним жертвам про ймовірну атаку, підтримувану урядом.

Cellebrite також відповіла на звинувачення. Компанія заявила, що її продукцію розроблено для підтримки законних розслідувань і використовується виключно з дотриманням законодавства.

Cellebrite наголосила, що не проводить стеження в реальному часі та не встановлює шкідливого ПЗ. Водночас у Cellebrite додали, що серйозно ставляться до звинувачень у зловживанні їхньою технологією. Вони висловили готовність розірвати співпрацю з клієнтами, які порушують ліцензійну угоду.

Неурядова організація стверджує, що використання продуктів Cellebrite без належного юридичного контролю створює ризики для правозахисників і журналістів, що підтверджується виявленими випадками зловживань у Сербії.

Вночі вибухи пролунали у Дніпрі


Распечатать